НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

11.03.2024

ПРИВІТАННЯ КАРМЕЛЛІ ЦЕПКОЛЕНКО. Сердечно вітаємо нашу дорогу колегу, видатну українську композиторку, заслуженого діяча мистецтв України, професорку Кармеллу Цепколенко з визначною подією –  »»»



07.03.2024

Незважаючи на всі складнощі воєнного часу, до Правління НСКУ постійно продовжують надходити заяви від композиторів та музикознавців з проханням прийняти до лав Національної Спілки композиторів України. Нас радує ентузіазм молодих фахівців, які  »»»



03.03.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (лютий 2024). Українська сучасна музика різних жанрів у важкий військовий час продовжує виконувати свою патріотичну місію, залучаючи до скарбів національного мистецтва все ширші верстви слухачів як в Україні, так і за її межами. Вона звучить у багатьох концертних програмах на рівні з світовою класикою, що лише підкреслює її художню досконалість.  »»»



04.02.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (січень 2024 року). Розпочався Новий 2024 рік, в січні якого ми перетнули трагічний рубіж – 700-ий день підступного нападу російських загарбників на Україну. Однак не можна зламати дух свободи, який живе в кожному українці. Незалежно від того, воює він на передовій чи займається мирними професіями. Все одно ми всі на фронті, кожний на своєму, боремося за вільну Україну. Українське сучасне музичне мистецтво продовжує завойовувати  »»»



03.02.2024

Національна Спілка композиторів України, як і вся наша країна, понесла великі і важкі втрати під час підступної війни, розв’язаної російськими агресорами. На цьому тлі нині особливо зростає важливість поповнення Спілки новими силами – молодими талановитими композиторами та музикознавцями, готовими до боротьби на культурному  »»»



Всі новини »

ІСТОРІЯ СПІЛКИ

Коротка історична довідка

 

Спілка композиторів України веде свою історію від Товариства ім. Леонтовича (1922), в рамках якого в Україні почали функціонувати окремі композиторські осередки. Однак безпосередньою основою для створення Спілки композиторів стала Постанова ЦК ВКП(б) 1932 р. “Про перебудову літературно-художніх організацій”, на виконання якої у 1932 р. було затверджено Оргбюро по створенню Спілки радянських музик, до якого увійшли видатні композитори України – П.Козицький, Б.Лятошинський, І.Коляда, Л.Ревуцький. Згодом з’явилися композиторські організації в Харкові, Києві, Одесі, пізніше – у Львові. У Києві Спілку очолив Левко Ревуцький (відповідальним секретарем на той час був Борис Лятошинський). З 1939 р. Головою Спілки композиторів України став Б.М.Лятошинський. В різні роки Спілкою композиторів України керували Костянтин Данькевич (1941 рік), Левко Ревуцький (з 1944 по 1948 рік у складний період війни та перші післявоєнні роки), а далі Григорій Верьовка, Пилип Козицький, знову Костянтин Данькевич, Георгій Майборода. Понад 20 років до 1989 р. Спілку очолював А.Я.Штогаренко. З 1989 р. почала активно діяти середня композиторська генерація – Спілкою керували Євген Станкович, Михайло Степаненко. На даний час Національну Спілку композиторів України (цей статус Спілка має з 1998 р.) очолюють Голова Спілки Ігор Щербаков та Почесні співголови – Євген Станкович та Мирослав Скорик.

Сторінки нашої історії

 

Всеукраїнське музичне товариство імені М.Д.Леонтовича (1922). Всеукраїнське товариство революційних музик (1928). Спілка радянсь­ких музик України (1932). Спілка радянських композиторів України (1939). Спілка композиторів України (1957). Національна спілка компо­зиторів України (1999).

Різні назви. Різні історично обумовлені модифікації структури, змісту, форм, обсягу діяльності. Але все це — по суті єдина творча організація композиторів і музикознавців у більш чи менш щільному зв'язку з митцями-музикантами інших фахів. Вона без­перервно існує понад вісім десятиліть, що вміщують у собі й найдрама­тичніші сторінки національної історії, включаючи лихоліття найстрахітливішої війни, яку знало людство, і спокуси радикальної пере­оцінки цінностей у добу формування вимріяної нової незалежної держави України.

Спілка композиторів України пережила різні етапи свого розвитку — від зародження до зрілості, долала усілякі пертурбації і катаклізми. Свого часу неоднозначне складались її відносини з комуністичною партією, державою, суспільством, культурними осередками різного рівня і характеру. Подеколи загострювались і власні внутрішні пробле­ми — кадрові, творчо-стильові, організаційні, структурні. У нагромад­женому спілкою багатогранному досвіді діяльності є помилки і знахідки, втрати і здобутки, проблеми і перспективи, тобто є щось вар­те і заперечення, і використання. Певне уявлення про це має дати про­понований стислий історико-аналітичний нарис.

 

Антон  Муха  (Київ)

НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ
історико-аналітичний нарис