НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

09.03.2017

Сердечно вітаємо відомого українського композитора, нашу шановану львівську колегу Богдану Фроляк з визначною подією – присудженням Національної премії України імені Тараса Шевченка! Найвищою, найпочеснішою мистецькою нагородою нашої держави композитор відзначена за твори на вірші »»»30.12.2016

НАПРИКІНЦІ РОКУ ВІДБУЛИСЯ УРОЧИСТІ ВРУЧЕННЯ МИСТЕЦЬКИХ ПРЕМІЙ 2016 РОКУ. Премію ім. Б.М.Лятошинського отримав композитор КРИВОПУСТ Богдан Леонідович за Концерт для скрипки та симфонічного оркестру та твір »»»29.12.2016

ПРОПОНУЄМО ПОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНТЕРВ"Ю нашого колеги, композитора Володимира РУНЧАКА кореспонденту газети "ТИЖДЕНЬ" - "Держава має відпустити культуру від Мінкультури", щойно надрукованим в №52 »»»28.12.2016

50 РОКІВ ПО ТОМУ. 26 грудня 2016р. у Колонному залі ім. М.Лисенка Національної філармонії України відбувся концерт-реконструкція програми, що звучала тут рівно півстоліття тому, 26 грудня 1966р., і складалась із авангардових творів західноєвропейських та українських авторів - К.Дебюссі, А.Шенберга, І.Стравинского, Л.Грабовського, В.Сильвестрова та Б.Лятошинського. Мені судилося побувати на обох концертах, тому спробую порівняти »»»20.12.2016

НОВИНИ З РЕГІОНІВ. ФЕСТИВАЛЬ МУЗИКИ ГЕННАДІЯ САСЬКА. Ювілей як урочисте пошанування особистості є важливим елементом життя людини. Це не лише своєрідне підсумування досягнень а, звичайно, і старт нових ідей. У житті й творчості відомого українського композитора, заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Премії ім. В. Косенка і Мистецької премії «Київ» ім. Артемія Веделя – Геннадія Саська 2016 рік – ювілейний. Святкові мистецькі заходи з нагоди 70-річчя від дня народження митця відбувалися 9 і 29 листопада 2016 року в Києві у Національному музеї Тараса Шевченка та Київській дитячій Академії мистецтв. Відзначення ж ювілею і вшанування композитора 15-17 листопада 2016 року стало справжньою культурною подією для кількох міст на Львівщині – Моршина, Стрия, Дрогобича і Трускавця. Цю акцію можна справедливо назвати «Фестивалем музики Геннадія Саська». Ювілейні концерти відбулися у Стрию (музична школа ім.Остапа Нижанківського),У дитячій школі мистецтв ім. Романа Савицького (Трускавець), Інституті музичного мистецтва ДДПУ ім.І.Франка та Дрогобицькому музичному коледжі ім.В.Барвінського. Під час концертів »»»Всі новини »

ПОЛТАВСЬКИЙ СИМФОНІЧНИЙ ОРКЕСТР НА МІЖНАРОДНОМУ ФЕСТИВАЛІ       

Успіх Полтавського симфонічного оркестру
на Міжнародному музичному фестивалі!

     

У теплий сонячний день початку жовтня відбулася знаменна подія:  наш Полтавський симфонічний оркестр українського академічного музичного-драматичного театру ім. М.В.Гоголя вперше взяв участь у найпрестижнішому в Україні музичному форумі – тепер вже ХУІ Міжнародному музичному фестивалі «Київ Музик Фест-2015». Організатори його – Національна Спілка композиторів України та Міністерство культури України.

Оргкомітет надіслав запрошення оркестру і завдяки фінансовій підтримці управління культури Полтавської обласної державної адміністрації (велика подяка начальнику – Фасію Геннадію Івановичу), музиканти, під керівництвом художнього керівника і головного диригента, народного артиста України Віталія Скакуна, з великим успіхом виступили з концертною програмою із творів сучасних українських композиторів. 

Концерт відбувся у Великому залі Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського, що розташована у центрі міста і зібрав численних любителів музики, гостей міста, киян-професіоналів – вимогливих слухачів, дуже добре обізнаних у сучасному музичному світі. Тому особливо приємно було, що виконання творів полтавськими музикантами викликало гарячі оплески. Серед присутніх у залі були і бувші полтавці, музиканти, що тепер працюють в столиці в престижних музичних колективах, в оркестрах, а також студенти  музичної академії.

На початку програми прозвучала прем’єра твору Тамари Оскоменко-Парулава - «Сади Полтави» (твір 2013 року) - симфонічні фрески в чотирьох частинах. Це – своєрідні музично-живописні замальовки автора, корінної полтавки, бажання звуками передати особливу ауру міста, що створена багатьма поколіннями мешканців. Полтава – місто-сад. «Сади» – так називаються кілька сучасних мікрорайонів та і сьогодні майже у кожному дворі її багатоповерхівок є свої садочки. 

Архаїчні дзвонові звучання першої частини «Свято», очікування весни і радість від краси пробудженої природи – у другій, картина грози і пахощі літніх садів, омитих дощем – у третій, а фінал – осінь, своєрідний гімн Полтаві і полтавцям. До автора після виконання твору підходили ті, хто добре знають наше місто і говорили, що музика викликала у них ностальгію за Полтавою. 

Наступна світова прем’єра – Симфонія-lirica №2 наймолодшого в Полтаві професійного композитора – Юлії Корженко. Твір знайомий полтавцям, виконувався у нашому місті в одному із концертів 2009 року, фестивалю «Дні Миколи Лисенка у Полтаві». 
Три частини твору занурили слухача у тонкий і тендітний світ жіночої душі: ліричні висловлювання, інколи щемливі і болісні, а інколи радісні, наповнені танцювальними ритмами. Романтизмом проникнута кожна інтонація твору, а майстерність драматургії, тематизм широкого дихання, володіння оркестровим письмом – всі ці складові підкорили слухачів і викликали гарячі оплески. 

Друге відділення розпочалось оркестровою сюїтою із музики до вистави «Енеїда» за І.Котляревським у 6-ти частинах Віталія Скакуна. Вперше наш Маестро-диригент, як композитор, презентував свою творчість на міжнародному фестивалі і твір став ще однією світовою прем’єрою програми концерту. 
Театральність музики, де переплітається епічне, бурлескне і героїчно-стихійне в її шести частинах (Пролог. Мандри. Пекло. Спокуса. Гопак. Фінал), знайшли активний відгук у слухачів. Тут композитор спирається на глибокі знання національних традицій в музично-інтонаційній сфері, а введення вокалізу soprano solo у першу частину сюїти, як голос праматері України (актриса театру, лауреат міжнародного конкурсу – Надія Карпова), виявив і філософську лінію твору, яка перегукується з теперішніми подіями в Україні.  

Але найголовніші очікування для професійних слухачів-киян було пов’язано з виконанням Концерту №2 для скрипки з оркестром видатного сучасного композитора-симфоніста – Євгена Станковича. Твір, написаний 2006 року, неодноразово виконувався столичними оркестрами і солістами як в Україні, так і за кордоном, вважається одним із найкращих у творчості композитора. Інтрига була в тому – як прозвучить твір у виконанні Полтавського симфонічного оркестру? 
Такий іспит музиканти здали на відмінно, а соліст, лауреат міжнародного конкурсу Антон Скакун, що спеціально приїхав в Україну із Брюсселя (де працює в симфонічному оркестрі) – відмічений був особливо, бо виконав твір по-своєму! Нова трактовка Концерту була прийнята столичним бомондом і автором музики. 

Концерт написаний в 3-х частинах. Зміст твору – гармонія і дисгармонія існування людини в світі. Лірико-філософська драма була розкрита солістом більш об’єктивно, як погляд на відстані. Коротка агресивна тема в оркестрі, якою розпочинається твір, і лірична відповідь соліста поступово розгортали перед слухачами справжню симфонічну драму. А пізніше введена автором нова фольклорна тема, побудована на інтонаціях і ритмах коломийки, надала «подіям» твору «географічні координати».  
У заключному розділі – просвітлення, очищення душі! Дійсно, музика Євгена Станковича за його словами, це і сьогоднішнє, і минуле, і може бути майбутнім. 


Музиканти і автори музики приймали гарячі оплески і численні поздоровлення. Успіх Полтавського симфонічного оркестру довів, що в нашому  місті є колектив високої професійної виконавської майстерності, що може презентувати твори на міжнародному рівні. Також хочеться подякувати організаторам Міжнародного музичного фестивалю «Київ Музик Фест-2015» за бездоганну організацію фестивалю.

         

Тамара Оскоменко-Парулава – композитор,
Голова Полтавської обласної організації 
Національної Спілки композиторів України.