НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

10.05.2023

До Правління Національної Спілки композиторів України 3-го травня 2023 року надійшов лист від Управління культури Луганської облдержадміністрації з інформацією про діяльність композиторки »»»03.05.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (квітень 2023). Продовжуємо наші щомісячні огляди музичних подій, які, незважаючи на складні обставини, відбуваються у тривожний час війни і стають свідченням незламності українських композиторів і виконавців на культурному фронті. Квітень видався надзвичайно багатим на справжні мистецькі артефакти, на натхненні прояви глибинної генетичної сили  »»»02.04.2023

УУРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (березень 2023). Минув тринадцятий місяць незламного протистояння України жорстокій агресії нелюдів-рашистів. Кожен українець на своєму місці самовіддано захищає нашу національну ідентичність, нашу єдність, нашу свободу від російського варварства. Українські митці єдиним фронтом протистоять російській експансії, утверджуючи національні духовні цінності. Саме на це  »»»05.03.2023

У Гамбурзі (ФРН) 24-26 лютого 2023 пройшов 9-й фестиваль нової музики Provinz Laerme, в якому широко була представлена українська сучасна музика. Прозвучали твори Кармели Цепколенко, Юлії Гомельської, »»»24.02.2023

ЇХ ЗАБРАЛА ВІЙНА… Сьогодні роковина трагічної ,страшної, підступної, безглуздої, підлої війни росії проти України. Наша країна понесла великі непоправні втрати. Серед них війна забрала життя багатьох діячів національної культури, які могли б жити і творити ще багато років. Сьогодні ми згадуємо наших незабутніх колег – видатних українських композиторів і музикознавців, чиє життя  »»»Всі новини »

КАЛУСТЬЯН ОЛЕКСАНДР ВАРТКЕСОВИЧ

композитор

  

Преса, відгуки | Творчий доробок | Твори МР3 (фрагменти) | Видання | Дискографія

 

Народився 6 липня 1947 року у Львові. Закінчив композиторський факультет Львівської державної консерваторії ім. М.Лисенка (1972, кл. проф. Р.Сімовича), аспірантуру Київської державної консерваторії ім. П.Чайковського (1978, кл. проф. А.Коломійця). З 1974 року - викладач кафедри теорії музики (з 1978 - старший викладач кафедри композиції та інструментовки) Львівської державної консерваторії ім. М.Лисенка. З 1987 - старший викладач і завідувач кафедри історії, теорії музики та загального фортепіано Рівненського державного інституту культури, член Вченої ради, голова художньої ради інституту. З 1991 - доцент кафедри історії, теорії музики та методики музичного виховання Рівненського державного педагогічного інституту. З 1998 - завідувач кафедри естрадної музики Рівненського державного гуманітарного університету. Член Спілки композиторів України (1991). Заслужений діяч мистецтв України (1996). Професор (2001).

Понад п'ятнадцять років творчої праці О.Калустьяна пов'язано зі Львовом. Це - період становлення та самовизначення композитора, формування сфери головних інтересів та напрямків діяльності. Одним із таких стала робота О.Калустьяна у музично-театральному жанрі. Перший значний успіх композитору принесла музика до спектаклю "Суд пам'яті" (сценарій М.Петренка), написана на замовлення Львівського академічного музично-драматичного театру ім. М.Заньковецької (вистава була показана на гастролях, екранізована УТ, вокально-симфонічна картина, написана на основі музики до спектаклю, виконувалася симфонічним оркестром Львівської державної філармонії (дир. І.Сімович). Одночасно з'явився ряд резонансних творів у камерно-інструментальному та пісенному жанрах. Серед таких - соната для фортепіано, що зайняла чільне місце у репертуарі Ю.Боня, соната для віолончелі й фортепіано, відома у виконанні Х.Колесси, а також - "Балада про солдатів Брестської фортеці", пісня-романс "Моя земля" тощо.

У 1987 році, прийнявши пропозицію обійняти посаду завідувача кафедри історії, теорії музики та загального фортепіано Рівненського державного інституту культури, О.Калустьян переїхав до Рівного. Розпочався період творчої зрілості митця, відзначений звертанням до жанрів мюзикла, хорового концерту, естрадної пісні. Написані на початку рівненського періоду мюзикли "Фрак для доцента", "Мана", "Операція ліквідація", поставлені Рівненським обласним музично-драматичним театром ім. М.Островського та Рівненським обласним театром ляльок, стали узагальненням характерних рис стилю композитора.

У середині 1990-х творча співпраця з лауреатом конкурсу ім. М.Леонтовича камерним хором "Воскресіння" Рівненської державної філармонії (кер. засл. діяч мист. України О.Тарасенко) надихнула О.Калустьяна на роботу у хоровому жанрі. Так були написані духовні та світські твори: "Молитва за Україну", "Пасхальна увертюра" та "У перетику ходила" для хору a cappella. Тоді ж, використовуючи інтонаційні звороти стрілецьких пісень, композитор створив триптих "Спогади" (викон. засл. арт. України Я.Кульчинським).

Починаючи з 1980-х, твори О.Калустьяна виходять у широке концертне життя. Йдеться, у першу чергу, про авторські концерти в м.Рівному, на яких були представлені камерно-інструментальний та вокально-симфонічний доробки композитора. Серед виконавців - лауреат Всеукраїнського конкурсу вокалістів Т.Івченко, лауреат Міжнародного конкурсу вокалістів М.Фарина, Камерний ансамбль солістів Рівненської державної філармонії. Водночас твори О.Калустьяна стають "обов'язковими" у програмах звітних концертах художніх колективів РДІК та РДПІ, симфонічного оркестру та Ансамблю ударних інструментів РДМУ, неодноразово звучать і записуються на Радіо ("Нова хвиля", "Промінь").

Невід'ємною складовою багаторічної творчої праці О.Калустьяна стала педагогічно-методична діяльність. Він - автор ряду учбових інновацій, заснованих на модульних принципах формування інформаційного матеріалу, значних здобутків у питаннях вивчення народної творчості та національної музичної культури. Він - автор спецкурсу "Сучасні тенденції музичної мови в системі шкільного педагогічного репертуару", засновник експериментального класу композиції у ДМШ № 1 м. Рівне. Серед учнів О.Калустьяна - народні артисти України Н.Свобода, В.Зінкевич, І.Білозір, заслужені артисти України О.Громиш, А.Маренич, учасники лауреата "Червоної рути" гурту "Чорні черешні", відомі естрадні співачки А.Опейда, Н.Ягунова (Каріна Плай).

Преса, відгуки | Творчий доробок | Твори МР3 (фрагменти) | Видання | Дискографія

 

Контакти:

Калустьян Олександр Варткесович
вул. Тополева, 76а/12,
33022 Рівне,
Україна,
Teл. +38(050) 784-53-31