НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

05.03.2023

У Гамбурзі (ФРН) 24-26 лютого 2023 пройшов 9-й фестиваль нової музики Provinz Laerme, в якому широко була представлена українська сучасна музика. Прозвучали твори Кармели Цепколенко, Юлії Гомельської, »»»



24.02.2023

ЇХ ЗАБРАЛА ВІЙНА… Сьогодні роковина трагічної ,страшної, підступної, безглуздої, підлої війни росії проти України. Наша країна понесла великі непоправні втрати. Серед них війна забрала життя багатьох діячів національної культури, які могли б жити і творити ще багато років. Сьогодні ми згадуємо наших незабутніх колег – видатних українських композиторів і музикознавців, чиє життя  »»»



03.02.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (січень 2023). Українці живуть і продовжують діяти в умовах жорстокої підступної війни, розв’язаної російським агресором. І кожний на своєму місці робить все можливе, щоб зберегти гідність і допомогти своїй країні у важкий час. Зброя українських композиторів – їх музика »»»



04.01.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (грудень 2022). Незважаючи на всі труднощі воєнного часу, ні на день не припиняється творча робота українських композиторів і виконавців, які доносять їх музику слухачеві. Ось лише деякі події, що відбулися в грудні 2022, про які хочеться нагадати (традиційно за хронологією). Місяць розпочався в Музичній вітальні Національної Спілки  »»»



05.12.2022

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (листопад 2022) Триває запекла боротьба на всіх фронтах з жорстоким ворогом – російськими окупантами, що нахабно вдерлися на нашу землю. Українські композитори тримають міцні позиції на культурному фронті, одержуючи важливі перемоги, примножуючи надбання, захищаючи здобутки нації в духовній  »»»



Всі новини »

ІСТОРІЯ СПІЛКИ

Коротка історична довідка

 

Спілка композиторів України веде свою історію від Товариства ім. Леонтовича (1922), в рамках якого в Україні почали функціонувати окремі композиторські осередки. Однак безпосередньою основою для створення Спілки композиторів стала Постанова ЦК ВКП(б) 1932 р. “Про перебудову літературно-художніх організацій”, на виконання якої у 1932 р. було затверджено Оргбюро по створенню Спілки радянських музик, до якого увійшли видатні композитори України – П.Козицький, Б.Лятошинський, І.Коляда, Л.Ревуцький. Згодом з’явилися композиторські організації в Харкові, Києві, Одесі, пізніше – у Львові. У Києві Спілку очолив Левко Ревуцький (відповідальним секретарем на той час був Борис Лятошинський). З 1939 р. Головою Спілки композиторів України став Б.М.Лятошинський. В різні роки Спілкою композиторів України керували Костянтин Данькевич (1941 рік), Левко Ревуцький (з 1944 по 1948 рік у складний період війни та перші післявоєнні роки), а далі Григорій Верьовка, Пилип Козицький, знову Костянтин Данькевич, Георгій Майборода. Понад 20 років до 1989 р. Спілку очолював А.Я.Штогаренко. З 1989 р. почала активно діяти середня композиторська генерація – Спілкою керували Євген Станкович, Михайло Степаненко. На даний час Національну Спілку композиторів України (цей статус Спілка має з 1998 р.) очолюють Голова Спілки Ігор Щербаков та Почесні співголови – Євген Станкович та Мирослав Скорик.

Сторінки нашої історії

 

Всеукраїнське музичне товариство імені М.Д.Леонтовича (1922). Всеукраїнське товариство революційних музик (1928). Спілка радянсь­ких музик України (1932). Спілка радянських композиторів України (1939). Спілка композиторів України (1957). Національна спілка компо­зиторів України (1999).

Різні назви. Різні історично обумовлені модифікації структури, змісту, форм, обсягу діяльності. Але все це — по суті єдина творча організація композиторів і музикознавців у більш чи менш щільному зв'язку з митцями-музикантами інших фахів. Вона без­перервно існує понад вісім десятиліть, що вміщують у собі й найдрама­тичніші сторінки національної історії, включаючи лихоліття найстрахітливішої війни, яку знало людство, і спокуси радикальної пере­оцінки цінностей у добу формування вимріяної нової незалежної держави України.

Спілка композиторів України пережила різні етапи свого розвитку — від зародження до зрілості, долала усілякі пертурбації і катаклізми. Свого часу неоднозначне складались її відносини з комуністичною партією, державою, суспільством, культурними осередками різного рівня і характеру. Подеколи загострювались і власні внутрішні пробле­ми — кадрові, творчо-стильові, організаційні, структурні. У нагромад­женому спілкою багатогранному досвіді діяльності є помилки і знахідки, втрати і здобутки, проблеми і перспективи, тобто є щось вар­те і заперечення, і використання. Певне уявлення про це має дати про­понований стислий історико-аналітичний нарис.

 

Антон  Муха  (Київ)

НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ
історико-аналітичний нарис