НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

05.03.2023

У Гамбурзі (ФРН) 24-26 лютого 2023 пройшов 9-й фестиваль нової музики Provinz Laerme, в якому широко була представлена українська сучасна музика. Прозвучали твори Кармели Цепколенко, Юлії Гомельської, »»»24.02.2023

ЇХ ЗАБРАЛА ВІЙНА… Сьогодні роковина трагічної ,страшної, підступної, безглуздої, підлої війни росії проти України. Наша країна понесла великі непоправні втрати. Серед них війна забрала життя багатьох діячів національної культури, які могли б жити і творити ще багато років. Сьогодні ми згадуємо наших незабутніх колег – видатних українських композиторів і музикознавців, чиє життя  »»»03.02.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (січень 2023). Українці живуть і продовжують діяти в умовах жорстокої підступної війни, розв’язаної російським агресором. І кожний на своєму місці робить все можливе, щоб зберегти гідність і допомогти своїй країні у важкий час. Зброя українських композиторів – їх музика »»»04.01.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (грудень 2022). Незважаючи на всі труднощі воєнного часу, ні на день не припиняється творча робота українських композиторів і виконавців, які доносять їх музику слухачеві. Ось лише деякі події, що відбулися в грудні 2022, про які хочеться нагадати (традиційно за хронологією). Місяць розпочався в Музичній вітальні Національної Спілки  »»»05.12.2022

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (листопад 2022) Триває запекла боротьба на всіх фронтах з жорстоким ворогом – російськими окупантами, що нахабно вдерлися на нашу землю. Українські композитори тримають міцні позиції на культурному фронті, одержуючи важливі перемоги, примножуючи надбання, захищаючи здобутки нації в духовній  »»»Всі новини »

ПОЛТАВСЬКИЙ СИМФОНІЧНИЙ ОРКЕСТР НА МІЖНАРОДНОМУ ФЕСТИВАЛІ       

Успіх Полтавського симфонічного оркестру
на Міжнародному музичному фестивалі!

     

У теплий сонячний день початку жовтня відбулася знаменна подія:  наш Полтавський симфонічний оркестр українського академічного музичного-драматичного театру ім. М.В.Гоголя вперше взяв участь у найпрестижнішому в Україні музичному форумі – тепер вже ХУІ Міжнародному музичному фестивалі «Київ Музик Фест-2015». Організатори його – Національна Спілка композиторів України та Міністерство культури України.

Оргкомітет надіслав запрошення оркестру і завдяки фінансовій підтримці управління культури Полтавської обласної державної адміністрації (велика подяка начальнику – Фасію Геннадію Івановичу), музиканти, під керівництвом художнього керівника і головного диригента, народного артиста України Віталія Скакуна, з великим успіхом виступили з концертною програмою із творів сучасних українських композиторів. 

Концерт відбувся у Великому залі Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського, що розташована у центрі міста і зібрав численних любителів музики, гостей міста, киян-професіоналів – вимогливих слухачів, дуже добре обізнаних у сучасному музичному світі. Тому особливо приємно було, що виконання творів полтавськими музикантами викликало гарячі оплески. Серед присутніх у залі були і бувші полтавці, музиканти, що тепер працюють в столиці в престижних музичних колективах, в оркестрах, а також студенти  музичної академії.

На початку програми прозвучала прем’єра твору Тамари Оскоменко-Парулава - «Сади Полтави» (твір 2013 року) - симфонічні фрески в чотирьох частинах. Це – своєрідні музично-живописні замальовки автора, корінної полтавки, бажання звуками передати особливу ауру міста, що створена багатьма поколіннями мешканців. Полтава – місто-сад. «Сади» – так називаються кілька сучасних мікрорайонів та і сьогодні майже у кожному дворі її багатоповерхівок є свої садочки. 

Архаїчні дзвонові звучання першої частини «Свято», очікування весни і радість від краси пробудженої природи – у другій, картина грози і пахощі літніх садів, омитих дощем – у третій, а фінал – осінь, своєрідний гімн Полтаві і полтавцям. До автора після виконання твору підходили ті, хто добре знають наше місто і говорили, що музика викликала у них ностальгію за Полтавою. 

Наступна світова прем’єра – Симфонія-lirica №2 наймолодшого в Полтаві професійного композитора – Юлії Корженко. Твір знайомий полтавцям, виконувався у нашому місті в одному із концертів 2009 року, фестивалю «Дні Миколи Лисенка у Полтаві». 
Три частини твору занурили слухача у тонкий і тендітний світ жіночої душі: ліричні висловлювання, інколи щемливі і болісні, а інколи радісні, наповнені танцювальними ритмами. Романтизмом проникнута кожна інтонація твору, а майстерність драматургії, тематизм широкого дихання, володіння оркестровим письмом – всі ці складові підкорили слухачів і викликали гарячі оплески. 

Друге відділення розпочалось оркестровою сюїтою із музики до вистави «Енеїда» за І.Котляревським у 6-ти частинах Віталія Скакуна. Вперше наш Маестро-диригент, як композитор, презентував свою творчість на міжнародному фестивалі і твір став ще однією світовою прем’єрою програми концерту. 
Театральність музики, де переплітається епічне, бурлескне і героїчно-стихійне в її шести частинах (Пролог. Мандри. Пекло. Спокуса. Гопак. Фінал), знайшли активний відгук у слухачів. Тут композитор спирається на глибокі знання національних традицій в музично-інтонаційній сфері, а введення вокалізу soprano solo у першу частину сюїти, як голос праматері України (актриса театру, лауреат міжнародного конкурсу – Надія Карпова), виявив і філософську лінію твору, яка перегукується з теперішніми подіями в Україні.  

Але найголовніші очікування для професійних слухачів-киян було пов’язано з виконанням Концерту №2 для скрипки з оркестром видатного сучасного композитора-симфоніста – Євгена Станковича. Твір, написаний 2006 року, неодноразово виконувався столичними оркестрами і солістами як в Україні, так і за кордоном, вважається одним із найкращих у творчості композитора. Інтрига була в тому – як прозвучить твір у виконанні Полтавського симфонічного оркестру? 
Такий іспит музиканти здали на відмінно, а соліст, лауреат міжнародного конкурсу Антон Скакун, що спеціально приїхав в Україну із Брюсселя (де працює в симфонічному оркестрі) – відмічений був особливо, бо виконав твір по-своєму! Нова трактовка Концерту була прийнята столичним бомондом і автором музики. 

Концерт написаний в 3-х частинах. Зміст твору – гармонія і дисгармонія існування людини в світі. Лірико-філософська драма була розкрита солістом більш об’єктивно, як погляд на відстані. Коротка агресивна тема в оркестрі, якою розпочинається твір, і лірична відповідь соліста поступово розгортали перед слухачами справжню симфонічну драму. А пізніше введена автором нова фольклорна тема, побудована на інтонаціях і ритмах коломийки, надала «подіям» твору «географічні координати».  
У заключному розділі – просвітлення, очищення душі! Дійсно, музика Євгена Станковича за його словами, це і сьогоднішнє, і минуле, і може бути майбутнім. 


Музиканти і автори музики приймали гарячі оплески і численні поздоровлення. Успіх Полтавського симфонічного оркестру довів, що в нашому  місті є колектив високої професійної виконавської майстерності, що може презентувати твори на міжнародному рівні. Також хочеться подякувати організаторам Міжнародного музичного фестивалю «Київ Музик Фест-2015» за бездоганну організацію фестивалю.

         

Тамара Оскоменко-Парулава – композитор,
Голова Полтавської обласної організації 
Національної Спілки композиторів України.