НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

02.05.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (квітень 2024). З приходом весни культурне життя завжди активізується, але в нинішньому квітні, здається, так, як ніколи. Особливо це стосується виконання музики українських сучасних композиторів різних поколінь та творчих вподобань. В нашому огляді спробуємо висвітлити хоча б деякі музичні події, що відбулися на різних концертних майданчиках України і незважаючи на складні умови воєнного часу »»»



16.04.2024

ОБ"ЄДНАННЯ КОЛЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ (ОКУ) "ОБЕРІГ" ЗАПРОШУЄ композиторів до співпраці з охорони авторських прав. »»»



03.04.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (березень 2024). Разом з усією нашою країною в складних умовах воєнного часу українські композитори невтомно продовжують свій шлях до перемоги. Шлях цей складний, сповнений важких втрат, про які ми завжди пам’ятаємо, але й не здаємося, завойовуючи все нові рубежі на мистецькому фронті. В березневі дні вся музична громадськість України згадувала  »»»



11.03.2024

ПРИВІТАННЯ КАРМЕЛЛІ ЦЕПКОЛЕНКО. Сердечно вітаємо нашу дорогу колегу, видатну українську композиторку, заслуженого діяча мистецтв України, професорку Кармеллу Цепколенко з визначною подією –  »»»



07.03.2024

Незважаючи на всі складнощі воєнного часу, до Правління НСКУ постійно продовжують надходити заяви від композиторів та музикознавців з проханням прийняти до лав Національної Спілки композиторів України. Нас радує ентузіазм молодих фахівців, які  »»»



Всі новини »

НОВИНИ

02.12.2008


В старовинному місті Коломия з 28 листопада по 1 грудня 2008 р. відбувся ХХІІ музичний фестиваль імені Ан.Кос-Анатольського, який щорічно проводиться під патронатом Міністерства культури і туризму України, Управління культури Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Відділу культури і туризму Коломийської міської ради.

В останні похмурі дні осені старовинне місто Коломия щороку молодіє, бо наповнюється сонячним сяйвом різнобарвної музики, пов"язаної з іменем світлої особистості української культури - Анатолія Йосиповича КОС-АНАТОЛЬСЬКОГО. Двадцять другий рік поспіль тут відбуваються музичні фестивалі імені видатного майстра і ця подія збирає в тихій затишній Коломиї всесвітньовідомих виконавців, композиторів, вчених-музикологів. Тут, на перехресті шляхів Європи, зустрічаються давнє минуле - з сучасністю, традиція - з експериментом, сумно-трагічне - з життєдайним і дотепним.

Таке контрастне переплетіння, як в різнокольоровій вишивці місцевих майстринь, є основою загальної концепції фестивалю, що твориться щороку композитором, вченим, піаністом Олександром КОЗАРЕНКОМ та музикологом, знавцем музичної старовини Юрієм ЯСИНОВСЬКИМ та втілюється в життя завдяки організатору, начальнику Коломийського Управління культури п.Уляні МАНДРУСЯК.

В цьому році давній часовий шар національної культури був представлений українською духовною музикою ХУІІІ ст. у виконанні хорового ансамблю "A Capella Leopolis" (диригент - Л.Капустіна), було відзначено 100-річчя від дня народження видатної піаністки Дарії Каранович-Гординської, а також своєрідним концертом-увертюрою - 80-річчя заснування симфонічного оркестру в місті Коломия.

30 листопада, в день жалоби, коли виповнилося 25 років від дня смерті Ан.КОС-АНАТОЛЬСЬКОГО, прозвучали відповідні за образним наповненням твори сучасних українських композиторів Г.ГАВРИЛЕЦЬ, Б.ФРОЛЯК (виконавці О.Рапіта, М.Драган, Т.Менцинський) та "Реквієм" молодого донецького автора Євгена ПЕТРИЧЕНКА, який силою свого трагізму особливо вразив слухачів (виконавці - студентський ансамбль "Quarta+", у творі використано також аутентичні записи гуцульських плачів).

В цей же день любителі музики мали можливість згадати видатну постать світової культури Олів"є МЕССІАНА, 100-річчя від дня народження якого широко відзначалося в різних країнах світу - було показано спеціально створений до цієї дати фільм про композитора і його музичні твори. Фільм представив польський музиколог Єжі СТАНКЕВИЧ, один з учнів О.МЕССІАНА.

Найзначнішим концертом фестивалю став вечір української і польської музики, що охопив панораму галиційської творчості від наших класиків С.ЛЮДКЕВИЧА, М.КОЛЕССИ, Ан.КОС-АНАТОЛЬСЬКОГО, М.СКОРИКА до львівських композиторів В.КАМІНСЬКОГО, О.КОЗАРЕНКА та поляків В.КІЛЯРА та З.БУЯРСЬКОГО. Глибокі майстерні композиції були і виконані з справжнім блиском академічним камерним оркестром "Віртуози Львова" під орудою Сергія Бурка.

В заключний день фестивалю в рамках музичної вітальні в Музеї міста Коломиї пройшла дискусія на тему "Україна в Європі? Європа в Україні? Погляди - перспективи - реальність" за участі вчених України, Німеччини, Польщі.

А останнім, яскравим ретро-акордом коломийської імпрези став концерт розважальної музики Ан.КОС-АНАТОЛЬСЬКОГО, що зібрав величезну кількість вдячної публіки. Адже саме ця частина спадщини композитора, його чудові пісні користуються найбільшою народною любов"ю. Весело і приємно було спостерігати, як нинішня молодь - студентський джазовий оркестр Львівської музичної академії, молоді солісти-вокалісти (Н.Блик, М.Пекар, В.Соболєв, М.Корнутяк) - з неабияким задоволенням поринає у часи своїх дідів і бабусь, і робить це талановито, граціозно і дотепно.

Ностальгічна нота цього концерту залишилась у душі світлим спомином про вишуканого й неповторного Майстра - великого коломийчанина Анатолія КОС-АНАТОЛЬСЬКОГО.

Т.С.Невінчана,

доктор філософії мистецтва