НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

05.03.2023

У Гамбурзі (ФРН) 24-26 лютого 2023 пройшов 9-й фестиваль нової музики Provinz Laerme, в якому широко була представлена українська сучасна музика. Прозвучали твори Кармели Цепколенко, Юлії Гомельської, »»»24.02.2023

ЇХ ЗАБРАЛА ВІЙНА… Сьогодні роковина трагічної ,страшної, підступної, безглуздої, підлої війни росії проти України. Наша країна понесла великі непоправні втрати. Серед них війна забрала життя багатьох діячів національної культури, які могли б жити і творити ще багато років. Сьогодні ми згадуємо наших незабутніх колег – видатних українських композиторів і музикознавців, чиє життя  »»»03.02.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (січень 2023). Українці живуть і продовжують діяти в умовах жорстокої підступної війни, розв’язаної російським агресором. І кожний на своєму місці робить все можливе, щоб зберегти гідність і допомогти своїй країні у важкий час. Зброя українських композиторів – їх музика »»»04.01.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (грудень 2022). Незважаючи на всі труднощі воєнного часу, ні на день не припиняється творча робота українських композиторів і виконавців, які доносять їх музику слухачеві. Ось лише деякі події, що відбулися в грудні 2022, про які хочеться нагадати (традиційно за хронологією). Місяць розпочався в Музичній вітальні Національної Спілки  »»»05.12.2022

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (листопад 2022) Триває запекла боротьба на всіх фронтах з жорстоким ворогом – російськими окупантами, що нахабно вдерлися на нашу землю. Українські композитори тримають міцні позиції на культурному фронті, одержуючи важливі перемоги, примножуючи надбання, захищаючи здобутки нації в духовній  »»»Всі новини »

НОВИНИ

12.11.2012

 

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ — ДІТЯМ
(Конкурс у Кам"янці)

      

У Кам"янці Черкаської області завершився десятий, ювілейний Всеукраїнський дитячий музичний конкурс пам"яті П.І.Чайковського. Конкурс цей — унікальний: до його участі запрошуються лише діти, які навчаються в ДМШ невеликих міст, районних селищ і сіл. Започаткований він у 2003 році — до 110-ї річниці з дня кончини П.І.Чайковського (6 листопада). Тому відбувається він щорічно в перший тиждень листопада.

Його співзасновниками стали Кам"янський державний історико-культурний заповідник, Національний музичний комітет України Міжнародної Музичної Ради/ЮНЕСКО, Російський центр науки і культури в Києві, за підтримкм Посольства Росії в Україні, Кам"янської адміністрації районної та міської рад. До проведення Конкурсу долучилося також Міністерство культури України.  

З роками Конкурс розширював свою географію і кількість учасників. Якщо перший  зібрав лише 12 конкурсантів з Черкаської і Київської областей, то в останніх конкурсах брали участь уже понад 50 дітей з 14 областей, а також з Росії і Бєларусі. Про Конкурс уже відомо далеко за межами України: його ставлять як взірець конкретної допомоги для розвитку дитячої освіти та популяризації серед дітей національної і світової культури.

Дитячий форум у Кам"янці радше назвати Конкурс-фестиваль, свято музики, який проходить під девізом Чайковського: «Квіти, діти і музика найбільше прикрашають наше життя». Всі учасники, насамперед, потрапляють, у справді святі місця, де геніальний композитор створював свої шедеври і де дбайливо зберігається все, що пов"язує його з Україною. Всі, хто прибуває в Кам"янку, відчувають себе переможцями, отримуючи диплом учасника Конкурсу, подарунки і спеціальні відзнаки. Високою честю для дітей є право зіграти на роялі, за яким працював Петро Ілліч. 

Велику й відчутну допомогу Конкурсу надає Національна спілка композиторів України, яка очолює, насамперед, його журі. У свій час головами журі виступали Михайло Чембержі, Ігор Щербаков, Іван Тараненко, автор цих рядків. (За Положенням Конкурсу, голова журі щороку змінюється). Очільником минулого Конкурсу був Мирослав Скорик, а  ювілейного, десятого — Геннадій Сасько. 

З першого ж Конкурсу запроваджений спеціальний диплом за краще виконання твору українського композитора. Не секрет, що бібліотеки ДМШ не мають нотних збірок сучасних українських авторів. Тому з року в рік діти грають одні й ті ж твори із застарілого педагогічного репертуару. Завдяки меценатам — мистецькій Фундації «Наше», вкрай збіднений перелік українських авторів поступово збагачується за рахунок придбаних у «Музичній Україні» і подарованих українськими композиторами нотних збірок. Традиційним для Конкурсу стало проведення творчих зустрічей з видатними митцями України. Зокрема, з величезним захопленням слухали діти, педагоги, гості авторські концерти Валентина Сильвестрова і Мирослава Скорика. 

А цьогоріч теж відбулася надзвичайно зворушлива, по-домашньому щира зустріч з Геннадієм Саськом. До речі, його запросили очолити журі педагоги й організатори Конкурсу.
Композитор не тільки грав під бурхливі оплески власні твори, а й розповідав про свою творчу долю, ділився спогадами й роздумами. Після виступу до уквітчаного десятками букетів Геннадія Михайловича вилаштувалася довга черга дітей і вчителів, аби отримати автограф композитора. Свої ноти Геннадій Сасько вручив згодом одному з переможців — Олексію Лук"янцю, який блискуче виконав його твір «Софія Київська».

Справжнім подарунком до відкриття ювілейного Конкурсу стали також виступи відомих музикантів — Богдани Півненко, Романа Гриньківа й Ірини Стародуб, які виконували для учасників і гостей українську музику. Такому концерту і реакції залу могла б позаздрити будь-яка філармонія!


                                                                                                    Леся Олійник 
                                                                                                    Кам"янка - Київ