НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

03.04.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (березень 2024). Разом з усією нашою країною в складних умовах воєнного часу українські композитори невтомно продовжують свій шлях до перемоги. Шлях цей складний, сповнений важких втрат, про які ми завжди пам’ятаємо, але й не здаємося, завойовуючи все нові рубежі на мистецькому фронті. В березневі дні вся музична громадськість України згадувала  »»»11.03.2024

ПРИВІТАННЯ КАРМЕЛЛІ ЦЕПКОЛЕНКО. Сердечно вітаємо нашу дорогу колегу, видатну українську композиторку, заслуженого діяча мистецтв України, професорку Кармеллу Цепколенко з визначною подією –  »»»07.03.2024

Незважаючи на всі складнощі воєнного часу, до Правління НСКУ постійно продовжують надходити заяви від композиторів та музикознавців з проханням прийняти до лав Національної Спілки композиторів України. Нас радує ентузіазм молодих фахівців, які  »»»03.03.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (лютий 2024). Українська сучасна музика різних жанрів у важкий військовий час продовжує виконувати свою патріотичну місію, залучаючи до скарбів національного мистецтва все ширші верстви слухачів як в Україні, так і за її межами. Вона звучить у багатьох концертних програмах на рівні з світовою класикою, що лише підкреслює її художню досконалість.  »»»04.02.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (січень 2024 року). Розпочався Новий 2024 рік, в січні якого ми перетнули трагічний рубіж – 700-ий день підступного нападу російських загарбників на Україну. Однак не можна зламати дух свободи, який живе в кожному українці. Незалежно від того, воює він на передовій чи займається мирними професіями. Все одно ми всі на фронті, кожний на своєму, боремося за вільну Україну. Українське сучасне музичне мистецтво продовжує завойовувати  »»»Всі новини »

НОВИНИ

06.06.2011
Однією з найбільших подій І Міжнародного фестивалю "Книжковий арсенал" стала презентація книжки "Дочекатися музики", яку випустило у світ відоме своїм інтелектуальним і культурологічним спрямуванням київське видавництво "ДУХ І ЛІТЕРА". Автором цієї книги є Валентин СИЛЬВЕСТРОВ - український композитор, музика якого ще пів-століття тому вийшла за межі вітчизняної культури, і творчість якого багато в чому визначила шляхи сучасного розвитку світового музичного простору.

 
Композитор Валентин СильвестровКнига має підзаголовком - лекції-бесіди. В її основу покладений цикл публічних виступів, супроводжених музикою видатного Майстра перед велелюдною аудиторією. Автором ідеї і організатором цих зустрічей є молодший колега Валентина Сильвестрова, відомий український композитор Сергій ПІЛЮТИКОВ. У цих бесідах-лекціях він бачить, за його ж словами, своєрідне продовження лекцій в Платонівській академії і бесід Сократа із своїми учнями, які античний філософ проводив в усній формі. Пропозиція видати книгу за матеріалами зустрічей Валентина Сильвестрова належить директору видавництва "ДУХ І ЛІТЕРА" Костянтину СІГОВУ. Літературним інтерпретатором цих бесід є редактор Алла ВАЙСБЕНД.

Минулорічне, російськомовне видання книги "Дождаться музыки", накладом у півтори тисячі екземплярів, розійшлося блискавично. Вдруге, цього року вона вийшла українською мовою. Автором перекладу є Валерія Богуславська, якій належать україномовні поезії Байрона, Цвєтаєвої, Тарковського, Емілі Дікінсон, багатьох єврейських поетів. 

Жанр книги Валентина Сильвестрова не вкладається в жоден з відомих друкованих форматів про мистецтво. На моє запитання Костянтину Сігова про те, як він визначив би жанр цієї книги, пан Сігов відповів: "Я сказав би, що це нові Діалоги Платона, але в нашому часі і просторі про музику та про нову філософію Людини. Думаю, що це нова антропологія, нове розуміння спілкування в музиці і через музику. В цьому плані автора, безумовно, можна назвати і філософом, і тим мислителем, який розвиває філософію й музику майбутнього". Одна з присутніх по-своєму визначила цей жанр: "Книга, яку читаєш і чуєш музику". До речі, обидва видання доповнені диском з музикою Валентина Сильвестрова. 

Презентація, яка тривала близько трьох годин і зібрала кілька сотень представників різних поколінь, різних професій, перетворилася на зустріч людей, спраглих до спілкування, до бесід про музику, поезію, творчість, філософію. І кожна з відповідей композитора ставала предметом окремої бесіди. Скажімо запитання пані Лариси ІВШИНОЇ про музичні уподобання українського вченого Сергія Кримського, Валентин Сильвестров перевів у площину розмови про нерозривність музики і філософії. А на питання про співвідношення національного і загальнолюдського у мистецтві навів слова Тараса Шевченка "Садок вишневий коло хати", що є, на думку композитора, українською метафорою Раю - метафору, яку неможливо передати іншою мовою. 

Грає ансамбль "РИКОШЕТ"Кульмінаційним моментом презентації-бесіди стало звучання музики Валентина Сильвестрова -  сповільненої, стишеної, заворожуючої, яка переносить в інший світ і змушує зупинитися і вслухатися в народження божественної мелодії. Сильвестрівські пісні без слів, серенади, багателі, мелодії миттєвостей звучали у виконанні чудових музикантів Ансамблю "Рикошет" (художній керівник С.Пілютиков). Завершив цю зустріч сам композитор, який підійшов до рояля і зіграв свою "Весінню пастораль". Це була, во істину, озвучена філософія Валентина Сильвестрова. 
Вражені і вдячні слухачі, які бажали отримати підписану автором книгу, вилаштувались у довгу чергу.

 Леся Олійник
Фото - Костянтин Гришин, "День"