НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

11.05.2025

КВІТНЕВІ НОВИНИ 2025. Українська музика жива і звучить в Україні та в світі. Бо ніщо і ніхто не може зупинити духовний розвиток нашої нації, як ніхто і ніколи не зламає нашу Україну. Серед багатьох квітневих подій за межами нашої країни, без сумніву, був найяскравішим Концерт української  »»»



02.04.2025

МУЗИЧНІ НОВИНИ БЕРЕЗНЯ 2025 РОКУ. Березень 2025 року був насичений цікавими творчими подіями і ще раз підтвердив, що українські композитори і виконавці, незважаючи на важкі реалії війни, не складають свою зброю, а навпаки – активно діють на мистецькій ниві. Українська сучасна музика постійно звучить на різних концертних майданчиках,  »»»



04.03.2025

Лютий 2025 року – це цілий каскад ювілейних дат і подій, пов’язаних з видатними постатями української музики. Це композитори, кожний з яких зайняв своє неповторне місце у творенні національної культури, у формуванні її унікальної ідентичності. »»»



05.02.2025

ПАМ"ЯТІ МАЙСТРА. Українська композиторська спільнота, незважаючи на масовані атаки ворога і намагання нас зламати, продовжує самовіддано працювати на культурному фронті. Одне з приорітетних наших завдань – докласти всіх зусиль для збереження та широкої популяризації української музичної спадщини, для національної ідентифікації творчих досягнень культурної історії України.  »»»



05.12.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (листопад 2024). Українська композиторська громада попри лихоліття війни робить все можливе для утвердження національної музичної культури, її духовної величі і незламної сили. Серед різних культурних подій листопада виділимо найбільш значущі всеукраїнського і міжнародного значення. У листопаді 2024 ми вітали Закарпатську організацію Національної Спілки композиторів України з 30-річчям від дня заснування. З 1994 року  »»»



Всі новини »

НОВИНИ

02.07.2025



Творчий вечір Олександра Щетинського

 

Українська сучасна музика постійно присутня у звуковому просторі нашої країни та за її межами. А в роки агресивного вторгнення Росії в Україну цей процес відстоювання ідентичності національної культури безпрецедентно активізувався, що ми  спостерігаємо практично кожного дня в реаліях нашого життя. Це стосується всіх культурних інституцій і, безперечно, Національної Спілки композиторів України та її регіональних  і міських організацій.

Серед найбільш знакових подій останнього часу Творчий вечір композитора Олександра Щетинського, що відбувся 26 червня 2025 у залі Київської організації НСКУ. Олександр Щетинський – один з найвідоміших українських композиторів, чия творчість має виключно широку жанрову та стильову палітру – від монументальних вокально-симфонічних і хорових композицій до камерно-інструментальних, сольних та електронних  творів. Нещодавно, у травні, в Будинку звукозапису Українського радіо звучав його монументальний «Реквієм», що продовжує традицію європейської духовної музики і багаторазово (на сьогодні вже 34 рази) виконувався у різних країнах світу.

А нинішній творчий вечір – це зовсім інший полюс творчості композитора, адже у концерті поєдналися твори для інструментів соло та електронні оригінальні композиції. В цих  жанрах О.Щетинський  – абсолютно самодостатній  як у художньому задумі, так і у стильовому вираженні. Так, автор зізнався, що до творчості Шевченка він вперше звернувся не у вокальній, хоровій або інструментальній музиці, а несподівано відтворив шевченківську образність в електронному прочитанні. Публіка почула твір «Садок вишневий», в якому постав звуковий світ, електронна картина найвідомішого вірша Тараса Шевченка з усіма звуками природи і відчуттям сільської ідилії.
 
Наступна  композиція під назвою «Промовляння» для баритонового саксофона соло   це не лише багатий на емоції та образні відтінки монолог, але й своєрідне глибоке творче дослідження технічих і тембрових можливостей інструменту. Відчувалося, що один з найкращих українських саксофоністів Роман Фотуйма отримує справжнє естетичне задоволення від виконання цієї  натхненної музики.


Далі прозвучала ще одна електроакустична композиція з інтригуючою назвою «Біля входу». Цей розгорнутий, дуже різноманітний і вибагливий за тембровим спектром твір дав волю для реалізації творчої фантазії слухачів і сприйняття своєрідної загадкової атмосфери, запрограмованої автором.

Завершувався екскурс у творчість композитора чи не найвідомішим його твором – «Молінням про чашу» для фортепіано. Сакральний євангельський сюжет, знаний ще як «Гефсиманське моління», був відтворений у багатьох творах мистецтва, однак жодного разу нікому не спадало на думку відобразити молитву Господню у сольному фортепіанному творі. Композитор О.Щетинський, треба думати, відчув таку духовну спрагу і надзвичайно виразно втілив і смиренну молитовну монодію (епізоди одноголосного промовляння), і смертельний сум, і бадьорий дух, і експрессію взивання до Отця Небесного. І все це засобами лише фортепіанного звучання.  Виконання цього твору вимагає бездоганного володіння  інструментом і дуже глибокого проникнення в авторський задум митця. З цим завданням блискуче впорався Євгеній Геплюк, якому в захваті бурхливо аплодував зал.


Після концертної частини відбулося невимушене інтерактивне спілкування з Олександром Щетинським, який відповідав на питання слухачів та ведучого – музикознавця Олександра Жаркова. 

Назадовго до цього вечора Олександру Щетинському виповнилося 65 років. Він перебуває у золотій порі творчої зрілості, багато  і плідно працює. Побажаємо митцю здоров’я, натхнення і нових творчих відкриттів!
  
                                                                        Т.Н.