НОВИНИ
УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ — ДІТЯМ
(Конкурс у Кам"янці)
У Кам"янці Черкаської області завершився десятий, ювілейний Всеукраїнський дитячий музичний конкурс пам"яті П.І.Чайковського. Конкурс цей — унікальний: до його участі запрошуються лише діти, які навчаються в ДМШ невеликих міст, районних селищ і сіл. Започаткований він у 2003 році — до 110-ї річниці з дня кончини П.І.Чайковського (6 листопада). Тому відбувається він щорічно в перший тиждень листопада.
Його співзасновниками стали Кам"янський державний історико-культурний заповідник, Національний музичний комітет України Міжнародної Музичної Ради/ЮНЕСКО, Російський центр науки і культури в Києві, за підтримкм Посольства Росії в Україні, Кам"янської адміністрації районної та міської рад. До проведення Конкурсу долучилося також Міністерство культури України.
З роками Конкурс розширював свою географію і кількість учасників. Якщо перший зібрав лише 12 конкурсантів з Черкаської і Київської областей, то в останніх конкурсах брали участь уже понад 50 дітей з 14 областей, а також з Росії і Бєларусі. Про Конкурс уже відомо далеко за межами України: його ставлять як взірець конкретної допомоги для розвитку дитячої освіти та популяризації серед дітей національної і світової культури.
Дитячий форум у Кам"янці радше назвати Конкурс-фестиваль, свято музики, який проходить під девізом Чайковського: «Квіти, діти і музика найбільше прикрашають наше життя». Всі учасники, насамперед, потрапляють, у справді святі місця, де геніальний композитор створював свої шедеври і де дбайливо зберігається все, що пов"язує його з Україною. Всі, хто прибуває в Кам"янку, відчувають себе переможцями, отримуючи диплом учасника Конкурсу, подарунки і спеціальні відзнаки. Високою честю для дітей є право зіграти на роялі, за яким працював Петро Ілліч.
Велику й відчутну допомогу Конкурсу надає Національна спілка композиторів України, яка очолює, насамперед, його журі. У свій час головами журі виступали Михайло Чембержі, Ігор Щербаков, Іван Тараненко, автор цих рядків. (За Положенням Конкурсу, голова журі щороку змінюється). Очільником минулого Конкурсу був Мирослав Скорик, а ювілейного, десятого — Геннадій Сасько.
З першого ж Конкурсу запроваджений спеціальний диплом за краще виконання твору українського композитора. Не секрет, що бібліотеки ДМШ не мають нотних збірок сучасних українських авторів. Тому з року в рік діти грають одні й ті ж твори із застарілого педагогічного репертуару. Завдяки меценатам — мистецькій Фундації «Наше», вкрай збіднений перелік українських авторів поступово збагачується за рахунок придбаних у «Музичній Україні» і подарованих українськими композиторами нотних збірок. Традиційним для Конкурсу стало проведення творчих зустрічей з видатними митцями України. Зокрема, з величезним захопленням слухали діти, педагоги, гості авторські концерти Валентина Сильвестрова і Мирослава Скорика.
А цьогоріч теж відбулася надзвичайно зворушлива, по-домашньому щира зустріч з Геннадієм Саськом. До речі, його запросили очолити журі педагоги й організатори Конкурсу.
Композитор не тільки грав під бурхливі оплески власні твори, а й розповідав про свою творчу долю, ділився спогадами й роздумами. Після виступу до уквітчаного десятками букетів Геннадія Михайловича вилаштувалася довга черга дітей і вчителів, аби отримати автограф композитора. Свої ноти Геннадій Сасько вручив згодом одному з переможців — Олексію Лук"янцю, який блискуче виконав його твір «Софія Київська».
Справжнім подарунком до відкриття ювілейного Конкурсу стали також виступи відомих музикантів — Богдани Півненко, Романа Гриньківа й Ірини Стародуб, які виконували для учасників і гостей українську музику. Такому концерту і реакції залу могла б позаздрити будь-яка філармонія!
Леся Олійник
Кам"янка - Київ