НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

05.12.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (листопад 2024). Українська композиторська громада попри лихоліття війни робить все можливе для утвердження національної музичної культури, її духовної величі і незламної сили. Серед різних культурних подій листопада виділимо найбільш значущі всеукраїнського і міжнародного значення. У листопаді 2024 ми вітали Закарпатську організацію Національної Спілки композиторів України з 30-річчям від дня заснування. З 1994 року  »»»



16.10.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ. ХХХУ Міжнародний фестиваль «КИЇВ МУЗИК ФЕСТ-2024». Кожного року шанувальники музичного мистецтва з нетерпінням чекають чергового фестивалю «Київ Музик Фест», який традиційно проходить у кінці вересня – на початку жовтня. Це наймасштабніший в українському мистецькому просторі фестиваль, який, особливо у роки війни, став своєрідним, красномовним виміром стабільності та незламності національної музичної культури. Наскільки це важливо – всі могли переконатися у дні його »»»



02.09.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (серпень 2024 року). Серпень – особливий місяць для кожного українця. Адже в цьому місяці ми святкуємо наше головне свято – День Незалежності України. Незважаючи на масовані атаки та масштабні ворожі обстріли, на тривожні безсонні ночі та труднощі з енергетичним забезпеченням, ми робимо свою професіональну справу і доводимо, що українські митці  »»»



04.07.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (червень 2024). Під шаленим, злочинним натиском ворога Україна стоїть насмерть. Кожний українець на своєму місці робить максимум можливого для перемоги. Постійно долучається до цієї боротьби українська композиторська спільнота, кожний митець працює на перемогу, відстоюючи волелюбність та національну ідентичність нашої багатоскладової музичної  »»»



06.06.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (травень 2024). Українські композитори і музиканти продовжують утримувати передові мистецькі позиції на фронті боротьби за вільний розвиток і торжество національної культури. Музика, що народжується в Україні, все переможніше крокує світом, викликаючи захват у зарубіжних слухачів. Звісно, перше  »»»



Всі новини »

НОВИНИ

02.04.2011



Колиска життя


У Дніпропетровському академічному театрі опери і балету 26 і 27 березня відбулася ще одна грандіозна подія. 
Ми знову зустрілися з живим українським класиком Євгеном Федоровичем Станковичем, з його черговим шедевром - фольклорним дійством "Колиска життя".

Це дійство - не що інше, як його ж опера "Цвіт папороті", але переосмислене постановниками, тому і змінилася назва. "Цвіт папороті" - геніальний твір нашої епохи, який заборонили ще 33 роки тому до постановки в тепер уже Національному театрі опери і балету м.Києва, хоч і було зроблено Міністерством культури державне замовлення на його написання.

І нарешті постановка цього дійства була зроблена єдиним, на мій погляд, прогресивним театром в Україні, театром, який виділяється з усіх інших постановками сучасних творів - Дніпропетровським академічним театром опери і балету. В минулому році в ньому був поставлений балет "Княгиня Ольга", який наробив багато галасу в Дніпропетровську. І поставив його той же балетмейстер і режисер, якого у Дніпропетровську багато років так не вистачало - заслужений артист України Олег Ніколаєв.
Сам маестро Станкович скромно сидів у 7-му ряді, а при розмові "на тему" тільки жартував. 

Автори постановки назвали цю виставу фольклорним дійством у двох актах за участю балету, хору, солістів і оркестру. Саме дійство складається як би з окремих фрагментів, пов'язаних між собою єдиною лінією - лінією життя українського народу : "Ранок", "В кузні", "Ярмарок в Сорочинцях", "Майдан", "Вечорниці", "Купальські пристрасті", "Весілля", "На краю життя", "Колискова", "У драмі людській небагато дій", "Душа пройшла всі стадії печалі", "Стоять на смерть - це ж треба буть живим", "Останній бій на Землі", "Молитва", "Епілог".
Про драму українського народу не дуже й багато написано творів, знято фільмів, зроблено театральних постановок. Чомусь ця тема більше замовчується. Але всім відомо, що українська пісня - найчарівніша. Є нацiї, котрi мають окремi яскравi таланти , а є на рiдкiсть талановитi нацiї. I до таких свiтових унiкальностей належим ми - українцi. Це думка П.I.Чайковського, який пiд талантом розумiв перш за все музичну схильнiсть українцiв, яких неможливо уявити без їхнього багатства пiсень та мелодiй. Їх спiвають та використовують на всiх континентах земної кулi. 

На основі фольклору, народних пісень і було створено це дійство. Твір зачаровує, заставляє думати про те рідне, що може сховалося глибоко в генах, але відгукується тонкими струнами душі, а також добавляє адреналіну в крові.

Балетмейстер і постановник тонко відчув стилістику твору. В цьому йому допомогла молода талановита художниця Дарія Біла. Чимало зусиль додав і хормейстер - Максим Лісогор. Оркестр же під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Юрія Пороховника, як і завжди, був на висоті.

Хочеться побажати маестро Є.Ф. Станковичу міцного здоров'я, натхнення і творчої наснаги. А театрові і в подальшому радувати слухачів такими шедеврами.

  Олександр Нежигай 

 

Фото М.Кошелева, О.Нежигая (3)



Див. Статтю Лесі Олійник

ШЕДЕВР СТАНКОВИЧА У ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ