НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

02.07.2025

Творчий вечір Олександра ЩЕТИНСЬКОГО. Українська сучасна музика постійно присутня у звуковому просторі нашої країни та за її межами. А в роки агресивного вторгнення Росії в Україну цей процес відстоювання ідентичності національної культури безпрецедентно активізувався, що ми спостерігаємо практично кожного дня в реаліях нашого життя. Це стосується всіх культурних інституцій і,  »»»



03.06.2025

КОНЦЕРТ до 100-річчя Ігоря ШАМО. В цьому році по всій Україні широко відзначається 100-річчя від дня народження видатного українського композитора, неперевершеного лірика, геніального пісняра, автора гімну Києва Ігоря Наумовича Шамо. Великі різножанрові концерти, творчі зустрічі, конференції, круглі столи, музичні конкурси, присвячені цій визначній даті, вже пройшли: в Будинку звукозапису Українського радіо, з музичними колективами  »»»



11.05.2025

КВІТНЕВІ НОВИНИ 2025. Українська музика жива і звучить в Україні та в світі. Бо ніщо і ніхто не може зупинити духовний розвиток нашої нації, як ніхто і ніколи не зламає нашу Україну. Серед багатьох квітневих подій за межами нашої країни, без сумніву, був найяскравішим Концерт української  »»»



02.04.2025

МУЗИЧНІ НОВИНИ БЕРЕЗНЯ 2025 РОКУ. Березень 2025 року був насичений цікавими творчими подіями і ще раз підтвердив, що українські композитори і виконавці, незважаючи на важкі реалії війни, не складають свою зброю, а навпаки – активно діють на мистецькій ниві. Українська сучасна музика постійно звучить на різних концертних майданчиках,  »»»



04.03.2025

Лютий 2025 року – це цілий каскад ювілейних дат і подій, пов’язаних з видатними постатями української музики. Це композитори, кожний з яких зайняв своє неповторне місце у творенні національної культури, у формуванні її унікальної ідентичності. »»»



Всі новини »

НОВИНИ

08.11.2010



Майже 40 років чекав на виконання цей твір – опера Валентина Бібіка “Біг” (за Михайлом Булгаковим). На жаль, композитор не дожив до цієї події (як свого часу не побачив видання більшості своїх творів М.Булгаков). Однак “рукописи не горять” і не зникають у безодні, доки існують у мистецтві небайдужі люди – справжні подвижники і високі професіонали у своїй справі, а до того ж патріоти вітчизняної культури. 

Саме такі творчі особистості вийшли на сцену Колонного залу ім.М.В.Лисенка Національної філармонії України 29 жовтня 2010 року, щоб втілити у життя перше концертне виконання нікому невідомої, ніде не поставленої (хоча кілька разів були такі намагання) і дуже очікуваної в музичних колах України опери.

Спеціальна редакція і постановка здійснені великим ентузіастом і прихильником творчості Валентина Бібіка, видатним диригентом Романом Кофманом (консультант – учень В.Бібіка, невтомний популяризатор його музики Олександр Щетинський). Ними була пророблена величезна робота по підготовці нотного тексту, по ретельній проробці кожної деталі, по винайденню режисерського динамічного і зрозумілого слухачу вирішення театральних образів за умов вимушеної статичності концертного втілення (кожна дійова особа отримала свій знаковий предметний символ).

У постановці був задіяний величезний творчий колектив - Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України, Камерний хор “Кредо” , студентський хор “Аніма”, хор хлопчиків і юнаків Капели ім. Л.М.Ревуцького і чудові молоді співаки, більшість яких є солістами філармонії. Це Алла Родіна (Серафима), Анатолій Юрченко (Голубков), Сергій Бортник (Корзухін), Ольга Табуліна (Люська) та багато інших (в опері багато діючих осіб). Найяскравішими серед вокалістів, на наш погляд, були басові партії – маститий Тарас Штонда (Чарнота) та молодий співак Михайло Ракосій (Хлудов). Надзвичайно емоційно, з серцем виконав свою драматичну роль Андрій Бурлуцький (Крапілін) – єдиний з героїв, позбавлений вокальної партії. 

Зайве говорити, що основна виразна вага лягає в даному варіанті постановки не на сценічну, а на музичну складову опери. В.Бібік виявив себе прекрасним музичним драматургом, майстром тонкої інтонаційної роботи, блискучим оперним симфоністом і знавцем хорової колористики (багато оркестрових та хорових сторінок опери просто вражають своєю емоційною силою та образною глибиною).

Ми сподіваємося, що відійшли у минуле часи, коли оперу “Біг” забороняли ставити через ідеологічні виверти владної номенклатури. Хочеться звернутися до Національної опери у Київі (місті, що пам”ятає молодого Булгакова, який навіки увійшов в його історію),  до інших оперних театрів України, до ініціативних молодих режисерів і диригентів, які розуміються на сучасному мистецтві і горять бажанням його розвивати: зверніть увагу на справжній музичний скарб, що може засяяти усіма дорогоцінними гранями в умілих руках, - опера “Біг” Валентина Бібіка чекає тепер на своє театральне втілення.


Тамара Невінчана  

Фото - журнал "Музика"

 



Юлія БЕНТЯ. Інтерв"ю з Вікторією БІБІК: "Батько відчув, що "Біг" - це тема століття". 

Газета "День", № 215 від 24 листопада 2010р.