НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

02.07.2025

Творчий вечір Олександра ЩЕТИНСЬКОГО. Українська сучасна музика постійно присутня у звуковому просторі нашої країни та за її межами. А в роки агресивного вторгнення Росії в Україну цей процес відстоювання ідентичності національної культури безпрецедентно активізувався, що ми спостерігаємо практично кожного дня в реаліях нашого життя. Це стосується всіх культурних інституцій і,  »»»



03.06.2025

КОНЦЕРТ до 100-річчя Ігоря ШАМО. В цьому році по всій Україні широко відзначається 100-річчя від дня народження видатного українського композитора, неперевершеного лірика, геніального пісняра, автора гімну Києва Ігоря Наумовича Шамо. Великі різножанрові концерти, творчі зустрічі, конференції, круглі столи, музичні конкурси, присвячені цій визначній даті, вже пройшли: в Будинку звукозапису Українського радіо, з музичними колективами  »»»



11.05.2025

КВІТНЕВІ НОВИНИ 2025. Українська музика жива і звучить в Україні та в світі. Бо ніщо і ніхто не може зупинити духовний розвиток нашої нації, як ніхто і ніколи не зламає нашу Україну. Серед багатьох квітневих подій за межами нашої країни, без сумніву, був найяскравішим Концерт української  »»»



02.04.2025

МУЗИЧНІ НОВИНИ БЕРЕЗНЯ 2025 РОКУ. Березень 2025 року був насичений цікавими творчими подіями і ще раз підтвердив, що українські композитори і виконавці, незважаючи на важкі реалії війни, не складають свою зброю, а навпаки – активно діють на мистецькій ниві. Українська сучасна музика постійно звучить на різних концертних майданчиках,  »»»



04.03.2025

Лютий 2025 року – це цілий каскад ювілейних дат і подій, пов’язаних з видатними постатями української музики. Це композитори, кожний з яких зайняв своє неповторне місце у творенні національної культури, у формуванні її унікальної ідентичності. »»»



Всі новини »

НОВИНИ

01.06.2010



Тріумф «Княгині Ольги»


У Дніпропетровському театрі опери і балету сталася грандіозна подія: прем'єра балету "Княгиня Ольга" відомого українського композитора, живого класика, Героя України, народного артиста України, академіка Євгенія Станковича.
 

Сам матеріал був написаний композитором 30 років тому, чого не скажеш, слухаючи цю музику. Вона - ніби сьогодні написана - свіжа, сучасна і несе в собі колосальний енергетичний заряд. 

Постановка балету була задумана завдяки головному балетмейстерові театру, заслуженому артисту України Олегу Новікову, який просто закоханий в музику Є.Станковича.  Адже балет - мистецтво синтетичне, в ньому, як мінімум, беруть участь хореограф, режисер, художник і диригент оркестру, не кажучи вже про інші служби театру, які, поза сумнівом, зробили свій внесок до цієї постановки. 

Хореографія, якою підкорив балетмейстер, викликала у маестро захоплення. Він сказав, що в Києві краще б не зробили.  Художник Дарина Біла вразила своєю сміливістю і талантом - в такому грандіозному проекті створити таку кількість декорацій, костюмів (близько 300) - вище за усякі похвали. 
Колосальне навантаження лягло на диригента оркестру і самих музикантів, адже музика не проста, в ній використана велика кількість ударних і видових інструментів. 

Майстерне прочитання партитури балету здійснив заслужений діяч мистецтв України Юрій Пороховник.

У постановці був також задіяний хор театру, який ще більше посилив емоційне навантаження при сприйнятті, а спектаклю це надало ще більше значущості. З хором працював заслужений діяч мистецтв України Валентин Пучков-Сорочинський. Коли після усіх оркестрових і сценічних баталій прозвучав хор а'капелла - зал завмер, настільки це було пронизливо і вивірено драматургічно.

Не дивно, що прем'єра спектаклю пройшла при повному аншлагу. Ні квитків, ні запрошень добути багатьом не вдалося. Це тільки підтверджує думку про те, що справжнє мистецтво по-справжньому і живе і потрібне людям. Експресія та лірика цієї музики - це саме єство української душі і її драми.

Сам же автор - композитор зі світовим ім'ям, дуже скромна людина - вважає себе щасливим, проте душа його болить за усе мистецтво і культуру України, і він готовий допомогти усім, хто небайдужий до цього, на перший погляд, усипаному трояндами, а насправді, тернистому і усіяному шпильками шляху. Для дніпропетровців стало величезною подією і честю прийняти маестро - одного з найбільших українських композиторів сучасності.

До усього хочеться додати, що композитор із-за своєї скромності не хотів виходити на сцену. Його просили, і візуально запрошували ті, хто вже там був. Після довгих овацій  диригент Ю. Пороховник спустився в зал і запросив маестро. Коли він вийшов на сцену - увесь зал встав, а вся трупа припала на коліна.

Такого Дніпропетровськ ще не бачив! 

Браво, маестро! Браво, театр! 




Олександр Нежигай 

композитор
голова Дніпропетровської регіональної організації
Національної Спілки композиторів України

На фото Н.Кошелева - Олена ПЕЧЕНЮК в ролі княгині Ольги