НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

02.07.2025

Творчий вечір Олександра ЩЕТИНСЬКОГО. Українська сучасна музика постійно присутня у звуковому просторі нашої країни та за її межами. А в роки агресивного вторгнення Росії в Україну цей процес відстоювання ідентичності національної культури безпрецедентно активізувався, що ми спостерігаємо практично кожного дня в реаліях нашого життя. Це стосується всіх культурних інституцій і,  »»»



03.06.2025

КОНЦЕРТ до 100-річчя Ігоря ШАМО. В цьому році по всій Україні широко відзначається 100-річчя від дня народження видатного українського композитора, неперевершеного лірика, геніального пісняра, автора гімну Києва Ігоря Наумовича Шамо. Великі різножанрові концерти, творчі зустрічі, конференції, круглі столи, музичні конкурси, присвячені цій визначній даті, вже пройшли: в Будинку звукозапису Українського радіо, з музичними колективами  »»»



11.05.2025

КВІТНЕВІ НОВИНИ 2025. Українська музика жива і звучить в Україні та в світі. Бо ніщо і ніхто не може зупинити духовний розвиток нашої нації, як ніхто і ніколи не зламає нашу Україну. Серед багатьох квітневих подій за межами нашої країни, без сумніву, був найяскравішим Концерт української  »»»



02.04.2025

МУЗИЧНІ НОВИНИ БЕРЕЗНЯ 2025 РОКУ. Березень 2025 року був насичений цікавими творчими подіями і ще раз підтвердив, що українські композитори і виконавці, незважаючи на важкі реалії війни, не складають свою зброю, а навпаки – активно діють на мистецькій ниві. Українська сучасна музика постійно звучить на різних концертних майданчиках,  »»»



04.03.2025

Лютий 2025 року – це цілий каскад ювілейних дат і подій, пов’язаних з видатними постатями української музики. Це композитори, кожний з яких зайняв своє неповторне місце у творенні національної культури, у формуванні її унікальної ідентичності. »»»



Всі новини »

НОВИНИ

10.11.2010



Великим симфонічним концертом у Колонному залі ім.М.В.Лисенка Національної філармонії України завершився ювілейний рік творчого подружжя Жанни та Левка Колодубів. Протягом року вечори, присвячені їх творчості, відбулися у різних містах України, Національній музичній академії України та інших музичних учбових закладах України. 

Спостерігаючи за цими вправними, бадьорими, сповненими творчих планів, людьми, ніхто б не міг навіть подумати про таку нереальну дату – 80 років. З них – 56 пройдено по життю рука об руку. Ця музична родина виростила двох дітей – також музикантів, тепер вже переймається онуками, але завжди для них не було нічого значнішого, важливішого, ніж музика. Бо це – головна справа усього життя, що віддане творчості без останку.


Наче два музичних портрети постали перед слухачами у цей осінній вечір (знаменний день, бо 6 листопада Київ відзначав свято свого визволення від фашистської навали). Тому, мабуть, невипадково до програми увійшов один з найтрагічніших творів Левка Колодуба – Симфонія №5 “Pro memoria” (Пам”яті жертв страшних лихоліть в Україні) . Крім Великої Вітчизняної, на долю України випало багато випробувань, і пекуча пам”ять про них наче сконцентрувалася у болючих образах музики Л.Колодуба. Сам композитор підчас концерта зі сльозами на очах згадував про свого батька, який був серед тих, кому присвячена ця симфонія, - він був репресований у 1938 році, коли маленькому Левку виповнилося лише 7 років.

Зовсім іншими фарбами запроменіла, запереливалася музика Л.Колодуба у його знаменитій оркестровій п”єсі “Троїсті музики”, де в котрий раз слухачів захлинула стихія соковитого українського фольклору в усій його різнобарвній могутній красі. Такою різним, багатомірним, глибоким і виразним, блискучим і вибагливим, був змальований у цьому концерті портрет Левка Колодуба.  

Зовсім інакше сприймалася музика Жанни Колодуб. В її “Київських ліричних картинах” та в улюбленій для багатьох “Поемі” для флейти і камерного оркестру (солістка – юна Мирослава Сіренко) проявилися ніжна жіночність, замріяність, прозора тендітність, властиві її вразливій художній натурі. Проте в жорстких, бурхливо емоційних образах Концерту для фортепіано з оркестром раптом відчулася мужня енергійна вдача. Композиторка вивела на столичну сцену чернігівського піаніста Геннадія Дем”янчука (поставила експеримент, як вона зазначила у кулуарах) і залишилася повністю задоволеною відповідністю виконання її музичному задуму.

Національний оркестр України на чолі з Володимиром Сіренко провів концерт у своїй бездоганній манері. А диригент зізнався у післяконцертній розмові, що заново відкрив для себе музику цих двох композиторів. Побажаємо вічно молодим Жанні та Левку Колодубам, щоб їх твори були завжди захоплюючим відкриттям для виконавців та слухачів – для всіх, хто твердо знає, що справжня музика ніколи не старіє.

Тамара Невінчана 

Фото - журнал "Музика"