НОВИНИ
Пам'яті видатної особистості присвячено
За ініціативи голови місцевого осередку Національної Спілки композиторів України О. М. Таганова 10 - 11 листопада в місті Миколаєві проходила науково-практична конференція "Звукова палітра творчої думки: проблеми науково-культурного синтезу", присвячена пам'яті видатного науковця Володимира Федоровича Іванова (1937 - 2010), доктора мистецтвознавства, професора, академіка трьох міжнародних академій Академії педагогічних і соціальних наук (РФ, Москва, 2001 р.), Міжнародної академії енергоінформаційних наук (РФ, Москва, 2001 р.), Міжнародної академії фундаментальних основ буття (Україна, Київ, 2003 р.), члена Національної спілки композиторів України, Міжнародної асоціації при Кембриджському університеті по вивченню культурної спадщини 17-18 століть.
В конференції взяли участь культурологи, мистецтвознавці, колишні студенти, аспіранти, колеги і друзі вченого з Києва, Одеси, Харкова, Кам'янця-Подільського, Сімферополя, Миколаєва, Могильова (Республіка Білорусь). Особистість В.Ф. Іванова не залишала байдужими нікого, хто спілкувався з ним за життя. На сьогодні вражає спадщина вченого, яка містить фундаментальні наукові дослідження, що відкривають нові обрії сучасної музикознавчої та культурологічної науки. Це монографії, зміст яких збагатив знання в галузі музичної україністики ("Дмитро Бортнянський", "Навчання церковного співу в Україні у ІХ - ХVІІ ст."; "Співацька освіта в Україні у ХVІІІ ст.", "Тадеуш Ганицький" та ін.), медієвістики у її міжцівілізаційних аспектах ("Давньоруська знакова співоча мова"). Остання монографія "Духовне буття музичного звуку" вражає новими методологічними підходами до розуміння феномену музики, її природи й обґрунтовує фундаментальність оригінальних інноваційних принципів.
Тематика доповідей учасників конференції була різноманітна.
Наскрізною темою стало висвітлення особистості В. Ф.Іванова, значення його наукового доробку, що знайшло відобразилось у доповідях В. Г. Антонюк і В. Ю. Туліс ("Духовні скарби українського співу в дослідженнях В. Ф. Іванова"), О. М. Маркової ("Космізм розумових узагальнень в музикознавчих дослідженнях та в ідеї творчості Володимира Іванова"), О. В. Андріянової ("Науковість дисертаційних відгуків В. Іванова"), Н. П. Варавкіної-Тарасової ("Геосфера" інтонаційного звуку: духовний метод музичного аналізу українського академіка В. Ф. Іванова"), М. А. Печенюк і З. П. Яропуда ("Першовитоки науково-педагогічного шляху вченого"), С. В. Мірошниченко ("Монографія В.Іванова про життя і творчість Т. Ганицького як еталон монографічного жанру").
Загальнонаукові питання сучасного мистецтвознавства висвітлювались в доповідях І. С. П'ятницької - Позднякової і А. А. Зварич ("Музична мова як феномен: культурологічний аспект вивчення проблематики"), О. М. Таганова ("Рингтонна культура і сучасний музичний генезис"), А. В. Левченко та Л. О. Левченко ("Основні тенденції розвитку східнослов'янського мистецтва ХVІІ - ХVІІІ століть"), О.М. Петренко ("Проблеми інтерпретації сакральної символіки в літургійних співах української традиції") та ін.
Дослідження музичної регіоналістики розкривались у доповідях О. П. Макаренка ("Народне музично-інструментальне виконавство у фольклорному просторі Півдня України"), Л.Л. Ярошевської ("Традиції духовного співу в південній Україні: ХІХ - початок ХХ століття"), О. П. Морозової ("Ю. А. Рейдер в Могильові") та ін.
Збагатили зміст меморіальної частини конференції доповіді колишніх колег В. Ф. Іванова по роботі в Миколаївському національному університеті імені В.О.Сухомлинського, в спогадах яких знайшов відображення образ неординарної людини, вдумливого педагога, талановитого організатора і просвітителя (доповіді В. І. Мітіної, П. І. Осипова та ін.).
На завершення конференції відбувся концерт з композиторських творів В. Ф.Іванова, які вийшли з видання в останні дні його життя у збірнику "Моя ліра". Присутні відчули ще один бік неабиякого обдаровання вченого, педагога, громадського діяча. Твори В. Ф. Іванова виконали студенти Миколаївського вищого музичного училища Максим Іванов ("Прелюдія" е-moll, для фортепіано), Інна Ефрос (обробка російської народної пісні "Во сыром бору тропина"), дует баяністів Косаченко Марія і Георгій Саранський (обробка пісні А. Новикова "Смуглянка").
Конференція в Миколаєві показала, що лише стислий огляд напрямів діяльності Володимира Федоровича Іванова ставить за мету подальшу актуалізацію його спадщини у науковий та історико-культурний простір.