НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

05.12.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (листопад 2024). Українська композиторська громада попри лихоліття війни робить все можливе для утвердження національної музичної культури, її духовної величі і незламної сили. Серед різних культурних подій листопада виділимо найбільш значущі всеукраїнського і міжнародного значення. У листопаді 2024 ми вітали Закарпатську організацію Національної Спілки композиторів України з 30-річчям від дня заснування. З 1994 року  »»»



16.10.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ. ХХХУ Міжнародний фестиваль «КИЇВ МУЗИК ФЕСТ-2024». Кожного року шанувальники музичного мистецтва з нетерпінням чекають чергового фестивалю «Київ Музик Фест», який традиційно проходить у кінці вересня – на початку жовтня. Це наймасштабніший в українському мистецькому просторі фестиваль, який, особливо у роки війни, став своєрідним, красномовним виміром стабільності та незламності національної музичної культури. Наскільки це важливо – всі могли переконатися у дні його »»»



02.09.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (серпень 2024 року). Серпень – особливий місяць для кожного українця. Адже в цьому місяці ми святкуємо наше головне свято – День Незалежності України. Незважаючи на масовані атаки та масштабні ворожі обстріли, на тривожні безсонні ночі та труднощі з енергетичним забезпеченням, ми робимо свою професіональну справу і доводимо, що українські митці  »»»



04.07.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (червень 2024). Під шаленим, злочинним натиском ворога Україна стоїть насмерть. Кожний українець на своєму місці робить максимум можливого для перемоги. Постійно долучається до цієї боротьби українська композиторська спільнота, кожний митець працює на перемогу, відстоюючи волелюбність та національну ідентичність нашої багатоскладової музичної  »»»



06.06.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (травень 2024). Українські композитори і музиканти продовжують утримувати передові мистецькі позиції на фронті боротьби за вільний розвиток і торжество національної культури. Музика, що народжується в Україні, все переможніше крокує світом, викликаючи захват у зарубіжних слухачів. Звісно, перше  »»»



Всі новини »

НОВИНИ

18.01.2012



Трьома новими іменами поповнився список лауреатів премій, заснованих на честь класиків української музики ХХ століття Бориса Лятошинського і Михайла Вериківського. Їх вручають від імені Міністерства культури України та Національної Спілки композиторів України, які є співзасновниками цих престижних музичних відзнак. Нагородження відбувалося, за традицією, в квартирі Бориса Лятошинського, де і досі витає його дух, і де завжди відчуваєш себе бажаним гостем. У колі колег і запрошених церемонію, що радше нагадувала домашню гостину, проводили заступник міністра культури Тимофій Кохан та голови журі обох конкурсів - Мирослав Скорик і Марина Черкашина-Губаренко.

Іван НЕБЕСНИЙ, Ігор ЩЕРБАКОВ, Тимофій КОХАНЦьогоріч звання лауреата премії імені Бориса Лятошинського отримали львів"янин Олександр Козаренко і Володимир Зубицький, який вже понад 15 років живе і працює в Італії.
В галузі театрально-сценічної музики премію імені Михайла Вериківського (її присуджують раз на два роки) одержав київський композитор Іван Небесний за мюзикл "Тарас Бульба". Адже Михайло Вериківський відомий, насамперед, як автор опер "Наймичка", "Сотник", "Вій", "Втікачі" і першого українського балету "Пан Каньовський". Нині ж ім"я Михайла Вериківського, на жаль,відоме хіба що тим, хто цікавиться історією української культури.
       

Засновник української професійної музики і національної композиторської школи ХХ століття, Борис Лятошинський мав би стати тим, ким є для світової музики угорець Бела Барток чи поляк Кароль Шимановський. Але на відміну від їх творчості, музика Бориса Лятошинського майже невідома навіть на його Батьківщині, яка завинила мистецтву замовчуванням шедеврів українського композитора. Хоч і намагаються наші музиканти розкрити багатющий світ його творчості. Маю на увазі, насамперед,  Національний симфонічний оркестр під орудою Володимира Сіренка, який нещодавно приголомшив виконанням усіх симфоній Лятошинського. (На цю мистецьку подію відгукнулася лише газета "День".) Проте, це тільки поодинокі приклади. І справа тут не у так званому комплексі меншовартості а, на жаль, в уже традиційній відсутності формування державного попиту на українську культуру, у небажанні усвідомити її унікальність і художню цінність.

"Іменем Лятошинського ми вже прописалися в історії світової музики ХХ століття", - зауважив Олександр Козаренко під час нагородження, додавши: "Для мене символічно, що я отримую премію імені геніального українського композитора  рівно 30 років потому, як почав заповнювати нотні аркуші своїми творами. І маю сьогодні велику честь прийняти її з рук мого вчителя Мирослава Скорика." Мирослав СКОРИК та Олександр КОЗАРЕНКОЯк музичне приношення, Олександр Козаренко зіграв на роялі, за яким працював Борис Лятошинський, його прелюдії. Адже Олександр закінчив Київську консерваторію як композитор і як піаніст і є справжнім майстром фортепіанної гри.

Усі троє лауреатів - особистості надзвичайно яскраві й абсолютно різні. Пошуки нових звукових світів ліричної музики Івана Небесного, глибока філософія і пристрасний вислів Олександра Козаренка, вибухова енергетика і високовольтні музичні образи Володимира Зубицького захоплюють і викликають подив силою таланту і професійною майстерністю. От тільки б звучала їх музика частіше і скрізь!

Усі троє виявилися учнями Мирослава Скорика, який, поза сумніву, теж відчував себе причетним до свята новонароджених лауреатів.


Леся Олійник