НОВИНИ
Прем’єра в Дніпрі
В. Мартинюк. Кантата ««Ішов козак долиною»
на теми козацьких пісень Дніпропетровщини
10 лютого 2018 року в залі Дніпропетровської академії музики ім. М. Глінки відбулась прем’єра кантати Валентини Мартинюк «Ішов козак долиною» на теми козацьких пісень Дніпропетровщини для солістів, ударних, фортепіано та капели бандуристів.
Виконання твору відбулось в рамках роботи Першого міжнародного симпозіуму «Актуальні питання східноєвропейської етномузикології», що проходив з 8 по 10 лютого 2018 року. Ініціаторами проведення масштабного заходу за підтримки обласної ради виступили керівництво академії (ректор Новіков Ю.М.), кафедра історії та теорії музики (зав. каф. Щітова С.А.), Лабораторія фольклору та етнографії Дніпропетровської академії музики ім. М. Глінки (зав. лаб. Гусіна О.Н.).
Кантата «Ішов козак долиною» у 6 частинах: «Ой, за током, за током», «В суботу пізненько», «Ой, весна, красна», «Стоїть козак на чорній кручі», «Пісня про Морозенка», «Ішов козак долиною» - прозвучала в виконанні солістів: Галина Лінник, Станіслав Станкявічус, Олександр Козулов, Дмитро Сташкевич (вокал); Андрій Лишак, Дар’я Булгак, Євгенія Горнєєва, Руслан Сичов (ударні); Маргарита Ющенко, Людмила Тонконог (фортепіано); капели бандуристів «Чарівниці», керівники: засл. працівник культури України Світлана Овчарова та Марина Березуцька; диригент – Володимир Овчаров.
Шість частин кантати складають наскрізну сюжетну композицію та створюють єдину драматургічну лінію, що знаходить розвиток у монолозі Матері, чоловічому тріо, ансамблевих вокальних та інструментальних номерах. За півгодини музики слухачі відчули зародження нового дня, теплих, щирих почуттів козака та дівчини, пісню скорботи матері, молодецьку завзятість, героїку звитяг і жалобу втрат і, врешті-решт, віру й надію на щасливе життя, перемогу світла над темрявою руїн! Лірика, епос і драма, сплетені різними барвами «музичної вишиванки», створили особливу духовну енергетику мистецької події.
Прем’єрне виконання кантати Валентина Мартинюк доручила капелі бандуристів «Чарівниці» Дніпропетровської академії музики під керівництвом Світлани Овчарової та Марини Березуцької - відомому в Україні колективу, одному з найкращих по рівню та постійному творчому експериментальному пошуку. З цим колективом композитор успішно співпрацює майже 20 років.
З інтерв’ю керівника ансамблю «Чарівниці» С. Овчарової: «Народні пісні в «Кантаті» звучать не в чистому етимологічно вивіреному варіанті, а в композиторській алюзії, оновленій сучасним музичним мисленням, що надає нашим глибинним національним джерелам нове дихання, нове життя. З точки зору технології, у партитурі зібрані незвичні й непритаманні для сучасної бандури техніки й можливості, нетипові засоби звуковидобування. Це й поліфонічні переплетення інструментального та вокально-хорового письма, і накладання різноманітних звукових площин, неординарні поєднання «непоєднуваних» звукових комплексів: народного голосу, чоловічого тріо, партії фортепіано з сучасними засобами гри, великої кількості ударних інструментів та вокально-інструментального масиву капели».
Кантата «Ішов козак долиною» на теми козацьких пісень Дніпропетровщини продовжує лінію творчості композиторки, пов’язану з сучасним прочитанням українського фольклору. Майже весь тематичний матеріал кантати взятий зі збірки «Козацькі пісні Дніпропетровщини» (Лізунов Прес, 2015 р.). Авторка працювала в складі групи викладачів і студентів над розшифруванням записів фольклорних експедицій, здійснених впродовж останніх трьох років. Нещодавно, в листопаді минулого року, відбулась презентація навчального посібника «Українська пісня у поліфонічних творах для бандури» з музикою Валентини Мартинюк, теоретичним аналізом авторських творів музикознавця Світлани Щитової та виконавським аналізом Світлани Овчарової. Серед творів цього посібника – 4 інвенції на теми козацьких пісень Дніпропетровщини, циклічні композиції «Хорал і фуга», «Прелюдія і Фуга», «Фуга і Постлюдія», «Фантазія. Фуга. Епілог», «Фуга та Коломийка».
Виконання Кантати «Ішов козак долиною» Валентини Мартинюк, без перебільшення, стало кульмінаційною подією всього симпозіуму. Переповнена концертна зала, преса, телебачення… захоплення, оплески і, навіть, сльози на очах тих, хто був свідком цієї ПОДІЇ! Високу оцінку твору та всього колективу виконавців відзначили також учасники симпозіуму з Києва, Львову, Рівного, гості з Польщі, Болгарії, Литви. Щирі вітання Валентині Миколаївні й від дніпропетровських колег!
Ірина Рябцева
Фото Сергія Селезньова